İlan örnekleri ve özellikleri


 

VEFAT İLANI
Örnekler için resme tıklayınız

BAŞSAĞLIĞI İLANI
Örnekler için resme tıklayınız
ANMA İLANI
Örnekler için resme tıklayınız
TEŞEKKÜR İLANI
Örnekler için resme tıklayınız
VEFAT İLANI ÖRNEKLERİ BAŞSAĞLIĞI İLANI ÖRNEKLERİ ANMA İLANI ÖRNEKLERİ TEŞEKKÜR İLANI ÖRNEKLERİ

Hürriyet gazetesindeki Son 36 yılda yayınlanan vefat ilanlarını araştırdıKoç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doçent Murat Ergin, vefat ilanlarının sosyolojisini araştırdı. Bu araştırmaya başlamasına neden olan da bir vefat ilanıydı. Bir kanser hastası, kendi vefat ilanını yazmış, 10 yıl cebinde saklamıştı. 2004’te vefat eden Gülcan Demirci’nin verdiği ilan aynen şöyleydi.

Şu anda Tanrı’ya teslim etmiş olduğum ruhumu, ömrümce tüm sevdiklerin için mükemmeliyetçilik adına çok hırpaladım. Kendimi sevecek ve özgürlük tanıyacak vaktim olmadı. Bilmem o çok uğraştığım "özel biri" olabildim mi? Rahatsızlık vermekten her zaman çekindiğim sizleri bugün öğle namazını müteakip Erenköy Galippaşa Camii’nde beni uğurlamanız için bekliyor, hepinizi çok seviyorum."

Murat Ergin, bu ilanı okuduktan iki yıl sonra araştırmasına başladı. 1 Ocak 1970 ile 31 Aralık 2006 arasında Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmış vefat ilanlarını taradı, tasnifledi ve çalışmasını başlattı. İşte çarpıcı sonuçlar.

BEN O KİŞİYİ TANIYORUM MESAJI

Vefat ilanları dörde ayrılıyor. Duyuru (Ölümü haber vermek), başsağlığı ve teşekkür (üçüncü kişilere jest ve dayanışma), ritüel (mevlit ve vefat sonrası yapılan ayinler), anma (duygusal deşarj). 1980’lere kadar, ilanların amacı duyuruya yönelik; 1980’lerde başsağlığı ve teşekkür ilanları ağırlık kazanmaya başlıyor. Bu ilanların en önemli özelliği, başınız sağolsun derken, aynı zamanda "o kişiyi tanıyorum" mesajının da birlikte verilmesi: Üçüncü kişilerin verdiği başsağlığı ilanları 1970’lerde yüzde 14’lerdeyken, 2000’lerde yüzde 40’a çıkıyor.

KADINLAR YÜZDE 28 ERKEKLER YÜZDE 72

İlanlarda müthiş bir kadın-erkek eşitsizliği var. Murat Ergin "Diğer ülkelerde yapılan araştırmalarda da kadınların ölümüne daha az yer verildiği görülüyor" diyor. Türkiye’de yayınlanan erkek vefat ilanları yüzde 70 civarındayken, kadınların ilanları yüzde 28. Aradaki farkın zamanla azalması beklenirken tam tersi bir sonuç ortaya çıkmış. 1970’lerde kadın ölüm ilanları oranı yüzde 33 iken, 1980’lerde yüzde 23, sonra tekrar dengelenerek yüzde 30’lara çıkıyor. 2000’lerde bile bu oran yüzde 28. Yani 1970’lerin oranından düşük.

GAYRİMÜSLİMLERİN İLANLARI NÜFUSLARINA GÖRE ÇOK FAZLA

Gayrimüslimlerin vefat ilanları, nüfusa oranlarına göre çok daha fazla. Murat Ergin, bu sonucu küçük cemaatlerin birbirlerinden haberdar olma refleksi olarak yorumluyor.

Müslüman ilanlarının yarısında meslekten bahsedilirken, gayrimüslim ilanlarda hiç bahsedilmiyor. Ergin, "Gayrimüslim ilanları çok mesafeli ve belli bir standardın dışına çıkmıyor" diyor.

Müslüman ilanlarında meslekten bahsetme iş insanlarında yüzde 30, memurlarda yüzde 8, askerlerde yüzde 3.5, geriye kalanlar ise belirtilmemiş.

Erkek ilanlarında işten bahsetme ihtimali, kadınlara göre 8 kat daha fazla.

ÖLÜM GERİDE KALANLAR İÇİN HİÇ EŞİTLİKÇİ DEĞİL

Ölüm eşitlikçi olabilir ama dünyada kalanlar için hiç de eşitlikçi değil. İlanlar özellikle 1980’lerden sonra tüketim toplumunun öne çıkmasıyla, ölümü ilan etmekten öte bir yere geçmiş ve sembolik bir anlam yüklenmiş. Sadece bir duyuru değil, statü ve toplumdaki konumu gösteren, başkalarına mesaj veren bir hale gelmiş.

PREMODERN, MODERN VE POSTMODERN İLANLAR

Murat Ergin, ölüme yaklaşım biçimi olarak da ilanları premodern, modern ve postmodern olarak üçe ayırıyor:

Premodern ilanlarda "Rahmete kavuşmak, gittiği yerde huzur bulmak" gibi daha çok dinsel temalı cümlelere yer veriliyor.

Modern ilanlarda dil çok mesafeli. Ölüm neredeyse bilimsel anlatılıyor. Ne dinsel temalara, ne duygulara yer veriliyor. Sadece kişi vefat etmiştir ibaresi yer alıyor.

Postmodern ilanlarda "Acı kayıp ya da aramızdan ayrıldı" gibi kişisel acı ifade eden kavramlar ağırlıklı. Ölen kişinin gittiği yerden çok "Aramızdan ayrılması" ve bizden kopması önem kazanıyor. Bu ilanların özelliği, duygusal ifadelerin daha sık kullanılması.

Premodern ilanların oranı yüzde 22.2, postmodern ilanlar yüzde 27.4, modern ilanlar ise yüzde 44.9. Kadın ölümleri daha çok premodern, erkek ölümleri post modern ilanlarla veriliyor.

TANRI’NIN YERİNİ ALLAH ALDI

Araştırmada, ilgi çekici başka bir sonuç da, "Tanrı, Allah, Mevla, Hak ve Rab" kavramlarının kullanış sıklığı. Araştırmaya zemin olan 2554 ilandan yüzde 53’ünde, bu kavramlar kullanılmış. 1970’lerde bu kavramların kullanış sıklığı yüzde 45 iken, 1990’larda yüzde 61.5’e kadar çıkmış. Bir dönem ilanlarda "Tanrı" kelimesi hakimken, 2000’lerden sonra "Allah" daha fazla kullanılmaya başlanmış.
4 sütun 12,5cm ölüm ilanı örneği hale öke eriç
hürriyet ölum ilani ender şamikoğlu 30.03.2011hürriyet gazetesi 2011 ilan reklam tarifeleri
GAZETE İLAN BEDELİNİ, BANKA HAVALESİ, EFT, KREDİ KARTI veya ADRESİNİZDEN   TAHSİLAT SEÇENEĞİ İLE ÖDEYEBİLİRSİNİZ
 İçerenköy Merkez : Gazete İlan Ajansı
 Adres :

 Kayışdağı Cad. No: Demiroğlu Apt 27/2   Küçükbakkalköy  
 Kadıköy/İstanbul / Türkiye

 Tel:
 0216 574 80 17 - 0216 328 64 15
 Gsm:  0506 477 24 09  (acil durumlar için)
 Fax:
  0216 574 80 97
 E-mail:  gazete@ilanajansi.net
 Ümraniye  Şube :
 Adres :
 Alemdağ Cad. Güder İş merkezi No:15  Kat:1 D:23  Ümraniye 34764 İstanbul  / Türkiye
 Tel:
  0216 328 64 15
 E-posta:  posta@gazeteilan.eu

 

Gazeter ilan, Hürriyet, Sabah,Star,Posta,Milliyet,