İlan örnekleri ve özellikleri


 
ÇERÇEVELİ İLANLAR TİCARİ İLANLAR
 • Kısa sürede nitelikli ve kesin sonuca ulaşmak istiyorsanız, çerçeveli ilan vermelisiniz. Çerçeveli   ilanlar eleman, ticari ve sosyal ilanlar olarak gruplandırılırlar.
  Ticari İlan: Emlak, Otomotiv, Pazarlama, Tanıtım, Reklam amaçlı ilanlardır.
  Sosyal İlan nedir: Duyuru, Anma, Vefat, başsağlığı,  ölüm, taziye, Teşekkür ilanları
 
• Çerçeveli İlanlar seri ilan sayfalarında çıkabileceği gibi, gazetenin ön kapak sayfası hariç bütün sayfalarında kullanılabilir.
 
ÇERÇEVELİ İLAN HESAPLANMASI ve ÖRNEĞİ

 • Çerçeve'nin alanı sütun ve cm baz alınarak hesaplanır.
 
• Çerçeveli ilanınızın fiyatını bulabilmek için ilanınızın kaç sütun /santim ölçüsünde olduğunu öğrenmeniz  gerekmektedir.
  Sütun Nedir: Gazetenin eni 9 sütun yüksekliği 52,5 cm'den oluşmaktadır. Yukarıdan aşağıya inen   dikey çizgi aralığına sütun denir. (Çerçevemizin eni sütundur.) Sütun aralıkları sabit olup ilanın eni 1st, 2st... ve üstü olarak genişler.
  CM Nedir: İlanın yüksekliğidir. İstenilen uzunlukta olabilir

 

Hürriyet Gazetesi ilan Sütun Ölçüleri
Hürriyet gazetesin yeni sayfa düzeni ve boyutu 15.10.2012 tarihinden itibaren geçerli

Sütun Sayısı
Ana Gazete İlan Sayfaları
Seri İlan & İK ilan
1 sütun
3,3 cm
3.1 cm
2 sütun
6,9 cm
6.4 cm
3 sütun
10.6 cm
9.6 cm
4 sütun
14.2 cm
12.9 cm
5 sütun
17.9 cm
16.2 cm
6 sütun
21.5 cm
19.4 cm
7 sütun
25.1 cm
22.7 cm
8 sütun
28.8 cm
26.0 cm
9 sütun
32.4 cm
29.2 cm
10 sütun
 
32.4 cm
Tam sayfa ölçüsü Eni 32.4cm x Boyu 52.5 cm 'dir
(Ana gazete 9 sütuna x 52,5cm)

2st9cm Çerçeveli İlan Örneği

 3 sutun x 10cm ilan örneği
(En 11,5cm x Boy 10cm )
Ticari ilan Örnegi_11.5X10

 

• Çerçeveli İlanların fiyatını bulabilmek için sütun ve yüksekliğini çarparak ilan alanını bulabiliriz.  Çerçeveli ilanlarda ilanın eni mutlaka 1 sütun (3cm) ve üstü olmalıdır. İlanın eni kaç cm olursa olsun mutlaka sütunu bulabilmek için 3cm'e bölünmelidir. Örneğin: eni 6cm olan ilanı 3'e böldüğümüzde 2 sütun eninde bir ilan elde ederiz. Yükseklikte zorunluluk yoktur.
Fiyat Hesaplanması:
Sütun (En) x Yükseklik = İlan Alanını verir
Alan x Fiyat = Toplam İlan tutarı + KDV olarak hesaplanır
•  İlanın Sütun fiyatı  gazete tarafından belirlenmiştir. İlanın içeriğine göre değişir.
•  İlanların Orijinal ve Dizgi çalışması ajansımız tarafından yapılmaktadır

 

 

Basılı yayın araçları arasında gazeteler reklam aracı olarak önemli bir yer tutar. Bu yazımızda bu konuyu ele alarak, gazetelerde yayınlanabilecek reklamlarla ilgili bir araştırmamızı sunmak istiyorum.

Gazeteler üç temel katogoride sınıflandırılmaktadır. Bunlar:

1-Gazeteler Yayın Sıklıkları
2- Dağıtım Alanları
3- Gazete İçerikleri

Gazete Yayın sıklıkları:
Günlük, haftalık, aylık olarak sınıflandırılır. Günlük gazetelerin dez avantajı okunma ömrünün bir günle sınırlı olması. Sınırlı süre özelliği reklamın görünme şansını ortadan kaldırmaktadır. Bundan dolayı reklamların etkisi az olmasına neden olmaktadır. Hatta gazetelerin bazı sayfaları tüketici tarafından okunmayabilir yada hızlıca geçebilmektedir. Bu problemi aşmak için hedef kitlelerin gazete okumak için daha çok zaman ayırdıkları, ilgi duydukları sayfaları belirleyerek o sayfalarda ürün yada hizmetlerin reklamların verilmesi reklamın dikkat çekme oranında arttıracaktır. Örneğin bir gazetenin teknoloji sayfası çok dikkat çekiyor ise : ilanajansi için hazırladığımız ilanı bu sayfaya yerleştirdiğimiz takdirde reklamımız daha çok dikkat çeker.

Gazete ilanlarının seçim kriteri olarak gazetenin tiraj sayısı, ortalama satışları, reklam reklam ücretleri tarifesi belirlemede birim olarak sütun cm ölçüsü olarak kullanılır.

Gazetelerin diğer reklam araçlarına göre bir avantajı esnek olmalarıdır. Bunun anlam, kısa üretim süresi ve teslim tarihi ve ilan tasarımlarında okuyucunun dikkatini çekmek için sunduğu yaratıcı özellikler karşımıza çıkar.

2- Dağıtım alanları:

Yerel, ulusal ve uluslararası gazeteler olarak sınıflandırmak mümkündür. Bölgesel kampanyalarda ürünlerinin özelliklerini veya ulusal reklam kampanyalarının etkin bir şekilde ulaşması için bölgesel gazeteler etkilidir. Bu gazetelerin dez avantajı bu tip bölgesel gazeteler genellikle genel kitleye seslenen bir içerik olması ve yaşamın biçimleri açısından tüketiciler üzerinde bir seçiciliğe sahip değildir. Bu gibi durumlarda özel ilgi alanlarına seslenen dergiler kitlelere ulaşmada etkili bir araçtır.

Gazete içerikleri:

Bu gazete grubu temalı yayın yapan gruptur. Spor, haber , magazin,siyaset gibi farkli içerikli gazeteler işletmenin hedeflerinin takip ettiği içerikteki gazeteler, işletmenin hedef kitlelerinin takip ettikleri içerikleri gazeteleri reklam ortamı olarak seçerek, hedef kitlelere daha rahat ulaşır.

Gazete İlanlarının Grafiksel Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Diğer reklam ortamlarında olduğu gibi gazetelerde de rakiplerin reklamı ile okuyucunun ilgisinin dağılması gibi bir durum söz konusudur. Reklamcılar bu dez avantajı aşmak aşabilmek için rakiplerin reklamlarından farklı grafiksel tasarım yapılmalıdır. Bundan dolayı gazete ilan grafiği dikkat etmeniz gereken unsurları açıklayacağım.

* Gazete ilanlarının hazırlanması yayınlanacak reklam mesajlarının seçiminde, gazetenin okuyucu kitlesi dikkate alınmalıdır.

* Gazete okuyucularının genellikle ilanı gönüllü olarak okumayacaklarını hesaba alınarak, ilanda yer alacak başlıklar ve metinler kısa ve öz olmalıdır.

* Bir gazete ilanında yer alacak başlıklar ilanın etkinliği açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, kullanılan başlık özgün, ilgi uyandırıcı ve ürünün genel değil en önemli özelliğini vermelidir. Gerekirse ürün yada hizmetin adı kullanılmalıdır.

* Başlıklarda negatif ifadeler kullanılmamalıdır.

* Gazete ilanlarından başlıklar genellikle ilgi ve merağı arttırmaya yönelik başlıklar kullanılır.Başlık Türleri:

1- Nasıllı başlıklar: ilanajansi sitesi Türkiye çapında nasıl birinci oldu?

2- Soru Başlıkları: Öğretmenle kasım ayı sonunda kaç zam verilecek?

3- Haber Başlıkları: Sanki bir gazete haberiymiş gibi sunulan başlıklar. ör: 25 Kasım 2007 tarihinde ilanajansi site yönetici, üyleriyle görüştü.

4- Emir Başlıkları: Bu tip başlıklar insanı negatif ifade veren başlık türüdür. Ör: Soğuk su içme hasta olursun

5- Dolaylı Başlıklar: Kanıksanmış, alışılmış şeylere ilgilenmeyen insanların var olduğunu düşünerek daha ilgi çekici başlıklar kullanılır. ör: Tası Tarağı Toplayın Macosx'e Terfi Ediyoruz.

6- Dolaysız Başlıklar: Bilgiyi dolaysız veren haber niteliği taşıyan başlıklardır. (10. sayımız tamamlandı..... 11. sayımıza başladık)
* Kısa metinler okuyucuyu bıktırmaması adına etkilidir, fakat tüketiciyi
  ikna edecek, sorusuna yanıt oluşturacak tüm açıklamaların yapılması gerekir.

* İlandaki metinin en önemli görev: İlanı yapılan ürünün veya hizmetin ilgi çekiciliğini sağlamaktır.

* Metin yazarı ilan metin'i yazarken ürünün önemli görülen bir kaç özelliğini söylemesi gerekir. Aksi takdirde tüm özellikleri yazdığı zaman okuyucu ilan üzerindeki yazıyı okuma isteği azalması ve aşırı satıcı olmaya yönelir. Buda ilanımızın amacına ulaşmamasına sebep olur. Metin ilanı yazarken okuyucu olumlu etki yapacak sözcükler kullanılmalı. ör: Hemen deneyin

* İlan metininde kullanılan yazının büyüklüğü okumayı güçleştirmeyecek büyüklükte olmalı, 9 puntodan küçük olmamalıdır.Metin Çeşitleri:

1- Öykülü Metin: İnsanların ilgisini çeken onların sorunlarını içeren öyküler oluşur.

2- Konuşmalı Metin: İki veya daha fazla kişinin ürün hakkındaki düşünceleri konuşmalarıdır. Televizyonda ürün pazarlayan kişilerin çokça kullandığı bir reklam yazısıdır.

3- Anlatıcı Metin: Tüketicinin bilgilenmesi amacıyla ürün veya hizmetin bütün özelliklerini anlatan izleyiciyi sıkan reklam türüdür. Deterjan reklamlarında çok kullanılan reklam yazısıdır.

4- Mizahi Metin: Ucuz ürünlerde etkili olan ilan çeşididir.

5- Tanıklı Metin: İlanı yapılan ürünü veya hizmeti denenmiş, almış kişilerin olumlu görüşlerinden yararlanılarak yazılır.

6- Sebep Gösteren Metin: Ürünün veya hizmetin yarattığı faydaları belirtirken bunların sebeplerinide gösterir.
* Tekrarlanacak ilanda algılamayı ve hatırlatmayı kolaylaştırmak amacı ile tutarlı bir format belirlenmeli ve bu format değiştirilmeden kullanılmalıdır.

* Gazete ilanları hazırlanırken özgün tasarımlara yer verilerek ilanın okuyucu tarafından kolay anlaşılması ve algılanmasını sağlayıcı tasarımlar yapılması gerekir.

* İlanda firma ve marka ismi logo veya amblemi farkedilmeyi sağlayıcı büyüklükte olmalı, ilanın dikkat çekici olması için kullanılacak renkler dikkatli seçilmelidir.

* İlanınızdaki fotoğraf ve yazıların en iyi şekilde belirli olması için zemin renginin %25'ten fazla olmamalıdır.

* İlanınızda sanal kurs yazısını dişi yazı olarak kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.1- Dişi yazı kullanıldığında 10 puntodan az olmaması gerekir. Yazı dört renkli ise 12 punto yada daha büyük olmalıdır.

2- Dişi yazı %70'ten az tramlı olanlarda ise sarı veya diğer açık renk arka planda kullanılmamalıdır.
* Reklam çerçevesinde çerçeve kullanılmamasında tercih edilmelidir. Büyük ilanla birlikte çerçeve kullanmak arzu ediliyorsa açık renk tercih edilmelidir. Koyu renkli bir çerçeve kullanılıyorsa çerçeve mümkün olduğunca ince olmalıdır. Aksi takdirde İlanınızdaki görseller yoğun renkli ve zemin rengi var ise baskıda mürekkep yetersizliği olabilir.

* Fotoğrafları çok fazla büyütmek ya da küçültmek ayrıntılarda kayıba sebep olur.

* İlan tasarınızı gazeteye vereceğiniz boyutlarda yapınız. Tasarımı küçülterek küçük boşluklara sebep olur ya da ince çizgiler solabilir. Fotokopi yada fakslanmış örnekler repro için kullanılmamalıdır. Basılmış orjinalden üretilen her üretim, baskı kalitesini azaltır çizgilerin ve harflerin kırılmasına sebep olur.

* Tram nokta değerleri, santimetredeki nokta sayısı ile belirlenir. Ölçümü ise tram açısı doğrultusunda yapılır. Yani 40'lık bir tramda, bir santimetrede 40 tram noktası (çizgisi) vardır. Bu değer ne kadar büyük olursa, noktaların çıplak gözle ayırt edilebilmeleri o kadar güçleşir. Baskı tekniği açısından noktanın inceliği sınırlıdır. Buna neden olan faktör ise üzerinde baskı yapılacak yüzeyin cinsi ve düzgünlüğü.

* Baskı kalıbı.
* Baskı çeşidi ve baskı sayısı.
* Baskı mürekkebi olarak sayılabilir.

Gazetelerde 40'lık tram, ofsette kuşa kağıt üzerine 70'lik tram kullanılır.

* Gazetelerin En önemli dez avantajlarından birisi düşük baskı kalitesidir. Gazete basımında kullanılan kağıdın ve renk kalitesinin düşük olması gibi unsurları gazete reklamlarının, özelliklede renkli basılan reklamların istenilen kalitede çoğaltılmasını engellemektedir. Bu nedenle reklamcılar renkli reklamlardaki renk sorununa çare bulmak için özellikle hafta sonları gazeteleri ile birlikte ek (insert) reklamlar basma yolunda gitmektedir. Bunun da dezavantajı ek maliyetli olma sebebiyle reklamcılar tarafından az tercih edilir.

* Bir gazetenin sayfasının boyutları dıştan dışa genellikle 380 mm. X 560 mm. dir. Gazete baskı makinelerinde basılabilecek maksimum imaj alanı 353X530 mm.'dir. Bunun dışında kalan beyaz alanlarda imaj olması bu bölgelerde kirletme ve kalite problemi yaratacaktır.

* Gazete ilanlarında bir kaç küçük resim yerine tek bir büyük resim dikkat çekiciliği nedeniyle tercih edilmelidir.

* Verilen ilanın birincil amacı firma imajı arttırmaya yönelik olduğu durumlarda ürün ön plana çıkartılmalıdır.

Küçük Boyutlu Gazete İlanları Hazırlanmasında Dikkat edilmesi Gereken Noktalar

* Okuyucunun sizin ilanınızı görememe riski vardır. Böyle bir durumda küçük ilanınızı dikkat çekiciliği sağlamak amacıyla grafiksel çalışmalar yapılması gerekir.

* Küçük boyutlu ilanlarda kullanılacak farklı bir çerçeve ilanın dikkat çekiciliğini arttırır.

* Küçük ilanlarda fotoğraf yerine çizim kullanılması algıyı kolaylaştırır.

* Grafiksel öğelere hareket kazanıldığı takdirde ilanda başarıyı arttırmış oluruz.

* İlanda algılamayı arttırma amacıyla yeterli beyaz alan bırakılmalı ve ilanda fark edilebilir renkler kullanılmalı.

* Sembollerin (ok,yıldız vb), ünlem, alt çizgiler kullanarak ilanınızı dikkat çekiciliğini arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Gazete ilan 24/ 7

   Tel:  0216 328 64 15
    Fax: 0216 574 80 97

    email:
    gazete@ilanajansi.net

 

Nasıl ilan veririm?

Gazete ilanları, Seri ilanlarınızı, Gazete reklamlarınızı Ajansımıza Telefonla, Faks, E-mail veya Online olarak bildirebilir yayınlatabilirsiniz..

Ödemeyi nasıl yaparım?

Gazete ilan, seri ilan ve reklam ücretlerini ulaşımda yakınlığına göre adresinden tahsilat, kredi kartı veya Havale/ EFT ile yapabilirsiniz.

İlan geçiş saati?

Hürriyet Gazetesine seri ilan, Sabah Gazetesi sarı sayfalar, Posta Gazetesi seri ilanlar, Vatan Gazetesine seri ilanlar, Star Gazetesi seri ilan, Milliyet Gazete seri ilanı, Akşam Gazeteye seri ilanları, Türkiye ilan, Zaman seri ilan Cumhuriyet  ve diğer gazetelere satılık - kiralık villa, konut, daire, işyeri, arsa, arazi, emlak ilanları. Ulusal gazetelere vasıta, oto, otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, TIR, dorse ilanları. Hürriyet İnsan Kaynakları, Sabah İşte İnsan gazeteleri ve Yenibiriş kariyer portalına Mimar, Mühendis, Muhasebeci, Yönetici, Sekreter, Şoför vb., eleman ilanları. Gazetelere Vefat, Taziye, Anma, Başsağlığı, Doktora Teşekkür, Doğum ve mevlit ilanlarınız. Bir sonraki güne olan seri ilan ve ilanlarınız 18:00 'e bildirebilir gazetelerin erken baskısı halinde takip eden gün yayına girmektedir. Pazartesi günleri yayınlanacak olan ilan siparişleriniz Cumartesi günü saat 17'ye kadar verebilirsiniz.

.